Koncert v Třebechovicích pod Orebem – Smetana s Vertical Voices z USA – 15.6.2024 v 19 hodin

Vyšlo dne:

2.4.2024

Autor:

Václav Derner

Zdroj:

Informační buletin Třebechovického Muzea betlémů

Čeští a američtí muzikanti na jednom jevišti v Třebechovicích, sobota 15. června 2024 v 19.00
Srdečně zve Třebechovické Muzeum Betlému za spolupráce s Klíčem k tvořivosti z.ú a místní organizací Orla

O tom, že hudba je prostředkem, který i přes neznalost jazyka dokáže spojovat národy, bylo napsáno již hodně. A není lepší příležitosti být toho svědkem, něž při společném koncertě hradeckého sboru Smetana a amerického hudebního uskupení „Vertical Voices“ (Florida, Missouri…) , který proběhne v Kulturním domě v Třebechovicích pod Orebem.
O tom, že půjde o opravdový hudební happening, nemůže být pochyb. Smíšený sbor Smetana z Hradce Králové se svojí více než stoletou tradicí má na svém repertoáru samozřejmě sborové skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka i české lidové písně. Sbor má za sebou v loňském roce více než 25 koncertů, z toho několik i v zahraničí. Mj. v říjnu 2023 se vrátil ze svého turné na Floridě…
Vedle sboru Smetana se na koncertě představí i americké hudební sdružení „Vertical Voices“. V jejich programu bude zastoupena tvorba světových autorů, mezi jinými Handel, Dvořák, Verdi a stejně tak i typický americký repertoár Broadwayských melodií a gospel music. Jejich hudební nasazení a technická bravura a emoční vklad v každé písni jistě nenechá nikoho na pochybách, že právě zde má příležitost zažít něco mimořádného.
Současně vystoupí i jejich komorní seskupení „The Sust Family Singers“ (Port. St. Lucia, Florida) a „Duo Mazzoni“ (St. Luis, Missouri). A právě čechoameričan Michael Šust, rodák z nedalekých Smiřic, profesor zpěvu a pastor je neutuchajícím organizátorem takovýchto výjimečných hudebních setkání, která po celém světě organizuje již od roku 1995.

Součástí koncertu bude i vernisáž výstavy obrazů ze soukromé sbírky třebechovického prvorepublikového patriota a malíře, v letech 1937-39 starosty města Třebechovice pana Josefa Prášila.
Přijďte se sejít při této příležitosti a zažít nové chvíle s hudbou i s výtvarným uměním. A prožít tu radost, která takováto setkání provázívá.