Sbor Smetana slavil devadesátiny koncertem

Vyšlo dne:

8.2.2012

Autor:

Eva Brandejsová

Zdroj:

Hradecký deník

První z řady koncertů, které Smíšený pěvecký sbor Smetana Hradec Králové chystá v letošním roce k uctění 90. výročí svého založení, zazněl koncem ledna v Městské hudební síni. Kdo přišel, určitě nebyl zklamán: slavnostní atmosféra od první chvíle ovládla účinkující i posluchače.
Sbormistryně Lenka Lipenská vybrala pro tento večer skladby, jejichž kvalitu prověřila doba. To, že zařadila Mozartovu Korunovační mši, je trochu symbolické: právě nastudováním a úspěšným provedením tohoto mimořádného díla se sbormistryně před sborem Smetana před pěti lety uvedla. I tentokrát zazněla Mozartova mše v plné kráse za přispění mistrného varhanního doprovodu Václava Uhlíře a dokonalého zvládnutí sólových partů mladých pěvců Jany Lesné, Markéty Štefanikové, Milana Motla a Michala Medka.
Ladislava Čermáková jako moderátorka se ujala své role s příslovečným nasazením a bezprostředností a podařilo se jí vytvořit mezi zpěváky a posluchači vztah nejužší spřízněnosti – rozzářené tváře na obou stranách byly toho nejlepším důkazem. Velkou pozornost vzbudila přítomnost a přípitky významných osobností: dlouholetého sbormistra Smetany doc. Luboše Klimeše, sbormistra Gybonu a bývalého zpěváka Smetany Jaromíra Schejbala a také profesora Jiřího Skopala.
Sbor poděkoval za dlouholetou významnou spolupráci renomovanému varhaníkovi Václavu Uhlířovi, který svým mistrovstvím přispívá k úspěchům sboru na našich i zahraničních pódiích.
Mozartovu Korunovační mši na programu večera doplnily další skladby z dílny Mozarta, Händela, Faurého, Dvořáka a Strejce. Händelovo Halleluja a Strejcovo Ecce sacerdos magnus zdůraznily slavnostní charakter večera, Faurého romantická oslava Jeana Racina zabrnkala na citlivou strunu v srdcích podobně jako úprava známé Biblické písně Antonína Dvořáka.
Sbor byl výborně disponován díky poctivé hlasové přípravě, na kterou sbormistryně Lenka Lipenská klade zvýšený důraz. Hlasové skupiny zněly vyrovnaně a zvuk sboru nepostrádal dostatečnou barevnost a sytost. Nadšení posluchačů vyjádřil závěrečný dlouhotrvající potlesk vstoje. Spokojeni byli i zpěváci a jejich sbormistryně, neboť se jim podařilo na všechny přítomné přenést své potěšení z krásné hudby a společného díla.
Před pěvci sboru Smetana a Lenkou Lipenskou nyní stojí další krásný úkol: znovu nastudovat a v květnu 2012 spolu se zpěváky z dalších pěveckých sborů východočeské oblasti za doprovodu Filharmonie Hradec Králové provést dvě významná díla české sborové literatury: kantátu Česká píseň Bedřicha Smetany a Jarní romanci Zdeňka Fibicha.